US Snowshoe Nationals

Overall Finish List

March 08, 2009


Event Presented by X-Dog Events

10K Championships-Men

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
       1    Peter Fain              Truckee  CA           114   37 ***** M 35-39        44:30                       
       2    kelly mortenson         St Paul  MN            93   38 ***** M 35-39        45:01                       
       3    Charlie Wertheim        Glenwood Springs  C    24   47 ***** M 45-49        46:11                       
       4    DJ Snyder               Idaho Falls  ID        85   23 ***** M 20-24        46:34                       
       5    ROBERT BOLTON           HILL CITY  SD          37   49 ***** M 45-49        47:48                       
       6    Dave Dunham             Ward Hill  MA          17   45     1 M 45-49        47:54                       
       7    Aaron Roberston         Rouses Point  NY      107   31     1 M 30-34        49:01                       
       8    Mark McManus            Mill Valley  CA        83   36     1 M 35-39        49:13                       
       9    Darren Brungardt        Dillon  CO              3   27     1 M 25-29        49:42                       
      10    Sylvester Coons         Reno  NV               25   36     2 M 35-39        50:18                       
      11    Trevor Coolidge         White City  OR         94   26     2 M 25-29        50:33                       
      12    Richard Bolt            Portland  OR           15   39     3 M 35-39        50:54                       
      13    Kevin Guiberson         Bothell  WA            28   40     1 M 40-44        51:23                       
      14    Jeremy Drowne           Saratoga Springs  N   106   32     2 M 30-34        51:27                       
      15    Matt Westerland         Lacona  NY            104   37     4 M 35-39        51:54                       
      16    Nathan Huckle           Rochester  NY           5   34     3 M 30-34        52:10                       
      17    Jason Bond              Buhl  MN               35   34     4 M 30-34        52:26                       
      18    Mark Robins             Aumsville  OR          67   36     5 M 35-39        52:37                       
      19    andrew kless            rochester  NY          55   23     1 M 20-24        53:41                       
      20    Kevin Cooper            Tualatin  OR           74   38     6 M 35-39        53:54                       
      21    Charlie Andrews         Rochester  NY          11   52     1 M 50-54        54:04                       
      22    David Delmore           Portland  OR           62   24     2 M 20-24        54:33                       
      23    Frank Mungeam           Lake Oswego  OR        68   48     2 M 45-49        55:06                       
      24    Barry Barry Kle Klettke Vancouver  WA          29   52     2 M 50-54        55:49                       
      25    Bob Cooper              Thornton  CO           70   61     1 M 60-64        55:57                       
      26    Robert Lang             Surrey  BC             45   53     3 M 50-54        56:00                       
      27    Kenny Brown             Santa Rosa  CA        111   40     2 M 40-44        56:33                       
      28    Ben Volk                Pasco  WA              12   44     3 M 40-44        56:50                       
      29    John Kann               Rice Lake  WI          69   57     1 M 55-59        58:05                       
      30    Greg Crego              Rochester  NY         108   40     4 M 40-44        58:26                       
      31    mark rickman            pueblo  CO             36   48     3 M 45-49        58:51                       
      32    Wayne Cottrell          Pittsburg  CA          75   47     4 M 45-49        59:39                       
      33    Gregory Luna            State College  PA      60   44     5 M 40-44      1:00:12                       
      34    Jay Curry               Lynn  MA               63   38     7 M 35-39      1:00:17                       
      35    judd johnston           Marquette  MI          40   58     2 M 55-59      1:00:20                       
      36    Steven Heil             Medford  WI             8   44     6 M 40-44      1:00:21                       
      37    Jim McDonell            Woodbury  MN           22   56     3 M 55-59      1:00:28                       
      38    Johnathan Beck                                138   29     3 M 25-29      1:00:29                       
      39    Patrick Smith           Salem  MA              86   47     5 M 45-49      1:01:21                       
      40    Adam Chase              Boulder  CO           113   43     7 M 40-44      1:01:37                       
      41    Michael Cobb            Portland  OR          132   39     8 M 35-39      1:03:14                       
      42    Brent Weiger            Cheyenne  WY           16   60     2 M 60-64      1:03:46                       
      43    aable randolph cook     oregon City  OR        27   45     6 M 45-49      1:03:51                       
      44    Steven Rivers           Victor  NY             19   48     7 M 45-49      1:04:00                       
      45    Pete Peter              Tonka Bay  MN          51   52     4 M 50-54      1:04:05                       
      46    Jim Graupner            Lake Elmo  MN          47   65     1 M 65-69      1:04:40                       
      47    Bill Morse              Dracut  MA             61   58     4 M 55-59      1:05:00                       
      48    Lucas Will              Government Camp  OR    87   29     4 M 25-29      1:06:01                       
      49    Tim Ratowski            Fairport  NY           43   37     9 M 35-39      1:07:47                       
      50    Michael Burke           Hillsboro  OR          39   29     5 M 25-29      1:08:11                       
      51    Daniel Cooper           Salem  MA              33   37    10 M 35-39      1:09:43                       
      52    Mort Nace               Rochester  NY         105   43     8 M 40-44      1:09:47                       
      53    Robert Creer            Spanish Fork  UT       23   63     3 M 60-64      1:09:59                       
      54    Casey Gatz              Cave Junction  OR      57   27     6 M 25-29      1:10:01                       
      55    Richard Lovett          Portland  OR          100   56     5 M 55-59      1:10:04                       
      56    Ken Schaible            Scottsville  NY       110   46     8 M 45-49      1:10:07                       
      57    John Del Toro           Saint Paul  MN        118   45     9 M 45-49      1:10:17                       
      58    Roger De Groot          Cedar Falls  IA        65   65     2 M 65-69      1:10:52                       
      59    John Pelton             West Rupert  VT        34   70     1 M 70-74      1:12:08                       
      60    Mike Most               River Falls  WI        56   59     6 M 55-59      1:13:37                       
      61    David Agar              Orleans  ON            41   47    10 M 45-49      1:13:58                       
      62    Jamie Laird             Portland  OR           48   37    11 M 35-39      1:15:52                       
      63    Keith Johnson           Poulsbo  WA            53   63     4 M 60-64      1:16:40                       
      64    Jim Meskimen            Truckee  CA            78   66     3 M 65-69      1:18:06                       
      65    Christophher Kinner     Minneapolis  MN         2   30     5 M 30-34      1:18:08                       
      66    Tyler Hoskins           Portland  OR           88   23     3 M 20-24      1:19:22                       
      67    Tim Call                Vancouver  WA          98   54     5 M 50-54      1:24:45                       
      68    Bob Durband             Shoreview  MN          52   66     4 M 65-69      1:30:24                       
      69    Richard Busa            Marlboro  MA           30   80     1 M 80-84      2:04:18                       



 

5K Juniors

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
       1    Nathaniel Burrell       Fairbanks  AK          90   17     1 M  0-18        37:19                       
       2    Michayla Heil           Medford  WI             6   17     1 F  0-18        47:41                       
       3    Josiah Heil             Medford  WI             7   14     2 M  0-18        55:49                       



 

5K Citizens

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
       1    Kyle Boe                Vancouver  WA         126   17     1 M  0-19        43:12                       
       2    Mike Tyler              Salem  OR             116   42     1 M 40-44        43:25                       
       3    Jaysun Pyatt            Vancouver  WA         125   34     1 M 30-34        44:57                       
       4    Bryan Westby            Portland  OR          120   39     1 M 35-39        47:35                       
       5    Andy Pasternak          Reno  NV               77   41     2 M 40-44        51:57                       
       6    David Cummings                                124   29     1 M 25-29        55:02                       
       7    Markus Dunamel                                127   16     2 M  0-19        55:13                       
       8    Steve Walker            Portland  OR          129   57     1 M 55-59        56:47                       
       9    Sarah Bobbe             Vancouver  WA         122   18     1 F  0-19        57:30                       
      10    Allison Clark           Vancouver  WA         128   18     2 F  0-19        58:06                       
      11    John Letts              Troutdale  OR          91   57     2 M 55-59      1:06:37                       
      12    Jessi Hales             Vancouver  WA         123   17     3 F  0-19      1:08:15                       
      13    Laura Coughlin          Beaverton  OR         117   39     1 F 35-39      1:09:15                       
      14    Brad Garber             Lake Oswego  OR       115   55     3 M 55-59      1:09:22                       
      15    Maureen Forney          San Leandro  CA        58   53     1 F 50-54      1:14:53                       
      16    steve balough           tigard  OR             96   59     4 M 55-59      1:15:40                       



 

RELAY-Men

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
       1    TEAM LIVSEY                                   141   99     1 M  0-99        54:20                       
       2    Sylvester Coons         Reno  NV               26   36     2 M  0-99        54:40                       
       3    Team CRV                                      131   99     3 M  0-99        55:39                       
       4    TEAM MCDONNELL                                176   99     4 M  0-99      1:02:46                       
       5    Darby Meade                                   121   31     5 M  0-99      1:07:43                       



 

RELAY-MIXED

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
       1    TEAM REED                                     136   99     1 F  0-99                                    



 

10K Championships - Women

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
       1    Brandy Erholtz          Bailey  CO            112   32 ***** F 30-34        51:58                       
       2    Sonja Wieck             Greenwood Village      38   30 ***** F 30-34        58:37                       
       3    Casey Shea              Colorado Springs  C    73   24 ***** F 20-24        58:39                       
       4    Christy Runde           Brush Prairie  WA      82   41 ***** F 40-44        58:57                       
       5    Cheryl Paulson          Nederland  CO          71   45 ***** F 45-49      1:00:58                       
       6    MYRA KLETTKE            LAKE OSWEGO  OR        54   49     1 F 45-49      1:01:36                       
       7    Laurie Lambert          Austin  TX             31   48     2 F 45-49      1:03:41                       
       8    Patty Sturdevant        Tigard  OR             99   43     1 F 40-44      1:05:15                       
       9    Lynann Lorenz           Apalachin  NY          81   30     1 F 30-34      1:05:17                       
      10    Burke Duncan                                  137   29     1 F 25-29      1:05:18                       
      11    Cecilia Walker          Cocoa Beach  FL        66   47     3 F 45-49      1:07:04                       
      12    Kimberleigh Field       Reno  NV               84   36     1 F 35-39      1:07:15                       
      13    Emily Flagg             Scottsville  NY        80   35     2 F 35-39      1:07:19                       
      14    Sherry Hecker           Rochester  NY           4   38     3 F 35-39      1:09:21                       
      15    Kaitlyn Sennett         Rochester  NY         109   24     1 F 20-24      1:09:50                       
      16    mary ross mortenson     St Paul  MN            92   43     2 F 40-44      1:12:35                       
      17    Cindy Cain              Ward Hill  MA          18   50     1 F 50-54      1:13:04                       
      18    Erika Kikuchi           Sunnyvale  CA          64   31     2 F 30-34      1:13:25                       
      19    JoAnn Ellero            Reno  NV               76   41     3 F 40-44      1:15:25                       
      20    Nicki Kinner            Denver  CO             72   28     2 F 25-29      1:15:57                       
      21    Andrea Kinzey-Wheeler   Nederland  CO          46   49     4 F 45-49      1:17:20                       
      22    Kristi Speer            Phillips  MI           21   28     3 F 25-29      1:20:53                       
      23    Georgia Nothdurft       Eyota  MN              13   60     1 F 60-64      1:21:25                       
      24    Denise Dion             Readsboro  VT          10   51     2 F 50-54      1:23:34                       
      25    Stephanie Cooper        Salem  MA              32   41     4 F 40-44      1:24:20                       
      26    Dale Davis              Portland  OR          133   28     4 F 25-29      1:24:34                       
      27    Page Kinner             Minneapolis  MN         1   30     3 F 30-34      1:24:43                       
      28    Chary Griffin           Cazenovia  NY          50   61     2 F 60-64      1:25:00                       
      29    Amelia Forney           San Leandro  CA        59   20     2 F 20-24      1:25:42                       
      30    Diane Gray              Fairport  NY           44   46     5 F 45-49      1:26:09                       
      31    Jolene Wright           Minneapolis  MN        14   52     3 F 50-54      1:30:07                       
      32    Jennifer Finley         Portland  OR          101   30     4 F 30-34      1:31:19                       
      33    Mary Rivers             Victor  NY             20   48     6 F 45-49      1:36:09                       
      34    Karen Meskimen          Truckee  CA            79   59     1 F 55-59      1:40:17                       
      35    Renee Laird             Portland  OR           49   34     5 F 30-34      1:41:10                       
      36    Jacqueline Nunes        Castle Rock  CO        42   48     7 F 45-49      1:53:17