The Dirty Events

Overall Finish List

March 30, 2008


Hosted by X Dog Events

5.97 Mile Trail Run

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Richard Bolt            Portland  OR        37     1 M 30-39        43:02    7:12/M
       2    Mike Tyler              Salem  OR           41     1 M 40-49        45:55    7:41/M
       3    Mark Robins             salem  OR           34     2 M 30-39        48:02    8:03/M
       4    Neil Canady             Portland  OR        27     1 M 20-29        48:20    8:06/M
       5    Jeffrey Cosmi           Portland  OR        25     2 M 20-29        48:47    8:10/M
       6    Donald Gallogly         Corvallis  OR       40     2 M 40-49        52:14    8:45/M
       7    Mike Davis              Tigard  OR          48     3 M 40-49        53:26    8:57/M
       8    Mandy Giblin            Portland  OR        33     1 F 30-39        53:42    9:00/M
       9    John Martens            San Dimas  CA       49     4 M 40-49        53:48    9:01/M
      10    Guy Boulanger           Corvallis  OR       46     5 M 40-49        54:08    9:04/M
      11    Dave Harding            Portland  OR        48     6 M 40-49        54:27    9:07/M
      12    ed carter               portland  OR        31     3 M 30-39        54:34    9:08/M
      13    Patty Sturdevant        Portland  OR        42     1 F 40-49        55:50    9:21/M
      14    Jason Buce              West Linn  OR       32     4 M 30-39        55:54    9:22/M
      15    Sean McCarthy           Tigard  OR          41     7 M 40-49        56:26    9:27/M
      16    Tim Milone              Tualatin  OR        39     5 M 30-39        56:32    9:28/M
      17    Brian Cooper            Forest Grove  OR    50     1 M 50-59        56:57    9:32/M
      18    Phil Rossi              Lake Oswego  OR     59     2 M 50-59        57:15    9:35/M
      19    Matt Johnson            Portland  OR        35     6 M 30-39        57:18    9:36/M
      20    Greg Isom               Portland  OR        29     3 M 20-29        57:48    9:41/M
      21    Brianne Brown           Portland  OR        29     1 F 20-29        59:59   10:03/M
      22    Ryan Miller             La Grande  OR       30     7 M 30-39      1:00:22   10:07/M
      23    Mike Davis                                  51     3 M 50-59      1:00:30   10:08/M
      24    George Otanic           Portland  OR        36     8 M 30-39      1:00:38   10:09/M
      25    Krissy Preim-Smith      hUBBARD  OR         27     2 F 20-29      1:01:22   10:17/M
      26    Randy Stowe             portland  OR        34     9 M 30-39      1:01:54   10:22/M
      27    Mike Anke               Boring  OR          53     4 M 50-59      1:01:59   10:23/M
      28    Fred Hauptman           Joseph  OR          59     5 M 50-59      1:03:25   10:37/M
      29    alex jones              silverton  OR       59     6 M 50-59      1:04:23   10:47/M
      30    Kimberly Agren          Portland  OR        22     3 F 20-29      1:04:40   10:50/M
      31    Erik Anderson           Hillsboro  OR       29     4 M 20-29      1:06:07   11:04/M
      32    Paula Barkman           Hillsboro  OR       28     4 F 20-29      1:06:09   11:05/M
      33    Brad Garber             Lake Oswego  OR     53     7 M 50-59      1:06:34   11:09/M
      34    Liana Walta             Vancouver  VT       25     5 F 20-29      1:06:40   11:10/M
      35    Daniela Ahmed           Seattle  WA         45     2 F 40-49      1:07:38   11:20/M
      36    Allison Davis           Lake Oswego  OR     26     6 F 20-29      1:08:34   11:29/M
      37    Tamera Clifton          Portland  OR        38     2 F 30-39      1:08:45   11:31/M
      38    JENNIFER MILLER         PORTLAND  OR        35     3 F 30-39      1:09:31   11:39/M
      39    Sabina Havkins          Seattle  WA         53     1 F 50-59      1:10:07   11:45/M
      40    Joshua Groves           Salem  OR           33    10 M 30-39      1:10:31   11:49/M
      41    DJ DeAustria            Tualatin  OR        40     8 M 40-49      1:11:01   11:54/M
      42    Graham Moon             Lake Oswego  OR     25     5 M 20-29      1:11:07   11:55/M
      43    DEAN STENSON            Tigard  OR          53     8 M 50-59      1:11:17   11:56/M
      44    Christine Ford          Beaverton  OR       38     4 F 30-39      1:11:34   11:59/M
      45    Israel Garcia           Wilsonville  OR     39    11 M 30-39      1:11:45   12:01/M
      46    Jeff Cardoso            Wilsonville  OR     28     6 M 20-29      1:11:46   12:01/M
      47    Adam Kauffman           Portland  OR        25     7 M 20-29      1:11:49   12:02/M
      48    mark dunst              Portland  OR        38    12 M 30-39      1:12:30   12:09/M
      49    Charles Styers          Scappoose  OR       38    13 M 30-39      1:13:15   12:16/M
      50    brad brant              clackamas  OR       37    14 M 30-39      1:13:23   12:18/M
      51    martin lange            fairview  OR        56     9 M 50-59      1:13:44   12:21/M
      52    Ashley Ballard          Portland  OR        23     7 F 20-29      1:14:56   12:33/M
      53    Matthew Rubschlager     Forest Grove  OR    33    15 M 30-39      1:14:59   12:34/M
      54    Laura Gibson            Portland  OR        40     3 F 40-49      1:15:40   12:40/M
      55    Adrienne DeDona         Battle Ground  WA   34     5 F 30-39      1:15:43   12:41/M
      56    Tammi Schreiner                             39     6 F 30-39      1:15:44   12:41/M
      57    Larry Larson            Junction City  OR   47     9 M 40-49      1:15:50   12:42/M
      58    Cristina Hayter         Eugene  OR          27     8 F 20-29      1:15:56   12:43/M
      59    Miguel Coulter          Portland  OR        45    10 M 40-49      1:15:59   12:44/M
      60    Tracy Dodge             Dallas  OR          39     7 F 30-39      1:19:38   13:20/M
      61    Rick Randall            Vancouver  WA       37    16 M 30-39      1:19:41   13:21/M
      62    Kris Bachelor           Portland  OR        34     8 F 30-39      1:19:42   13:21/M
      63    james siri              clackamas  OR       54    10 M 50-59      1:19:49   13:22/M
      64    Wendy Jones             Portland  OR        47     4 F 40-49      1:19:51   13:23/M
      65    Amy Lewis               Portland  OR        35     9 F 30-39      1:20:11   13:26/M
      66    Abraham Cissna          Eugene  OR          26     8 M 20-29      1:20:49   13:32/M
      67    Amy Brant               Clackamas           31    10 F 30-39      1:22:05   13:45/M
      68    Rebecca Mulkey          Corvallis  OR       28     9 F 20-29      1:23:19   13:57/M
      69    Daniel Thomas           Portland  OR        41    11 M 40-49      1:24:10   14:06/M
      70    Lisa Roberts            Portland  OR        29    10 F 20-29      1:25:30   14:19/M
      71    Erin Staples            Portland  OR        38    11 F 30-39      1:25:39   14:21/M
      72    Lori Barlow             Lake Stevens  WA    37    12 F 30-39      1:25:47   14:22/M
      73    Morgan Ballard          Hillsboro  OR        0     1 M  0-19      1:25:57   14:24/M
      74    Sarah Scholl            West Linn  OR       38    13 F 30-39      1:26:05   14:25/M
      75    Suzanne Lopez           CHEHALIS  WA        39    14 F 30-39      1:26:11   14:26/M
      76    Sara Nugent             Donald  OR          32    15 F 30-39      1:28:09   14:46/M
      77    Laiken Lopez            CHEHALIS  WA        16     1 F  0-19      1:28:16   14:47/M
      78    dd maier                ridgefield  WA      37    16 F 30-39      1:29:51   15:03/M
      79    Josie Bratchuk          Vancouver  WA       25    11 F 20-29      1:31:50   15:23/M
      80    Christiana (Chr Kenny   Mead  WA            36    17 F 30-39      1:31:54   15:24/M
      81    Sheila Clark            Portland,  OR       49     5 F 40-49      1:31:57   15:24/M
      82    Michelle Chrisman       West Linn  OR       27    12 F 20-29      1:32:50   15:33/M
      83    Wendy Du Bois           Portland  OR        40     6 F 40-49      1:33:04   15:35/M
      84    Sarah Johnson           Salem  OR           28    13 F 20-29      1:34:07   15:46/M
      85    sandy teal              Dallas  OR          39    18 F 30-39      1:34:41   15:52/M
      86    Jilliane Shellan                            27    14 F 20-29      1:35:19   15:58/M
      87    Jennifer Eichhorn       Portland  OR        33    19 F 30-39      1:35:20   15:58/M
      88    Stephanie Earhart       Dallas  OR          38    20 F 30-39      1:35:24   15:59/M
      89    Jeff Odom               Monore  WA          45    12 M 40-49      1:37:40   16:22/M
      90    Angie Rubschlager       Forest Grove  OR    31    21 F 30-39      1:40:20   16:48/M
      91    Keiran Best             Portland  OR        38    22 F 30-39      1:40:44   16:52/M
      92    Vincent Bright          Hillsboro  OR       45    13 M 40-49      1:43:53   17:24/M
      93    Hila Ritter             Portland  OR        24    15 F 20-29      1:46:43   17:53/M
      94    Emily Watson            Portland  OR        28    16 F 20-29      1:49:08   18:17/M
      95    Pamela Ballard          Vancouver  WA       57     2 F 50-59      1:50:10   18:27/M
      96    Karissa Schoene         Vancouver  WA       33    23 F 30-39      1:51:01   18:36/M
      97    Ryan Wilson             tacoma  VI          24     9 M 20-29      1:53:52   19:04/M
      98    Jason Westfall          Lakewood  WA        32    17 M 30-39      1:58:20   19:49/M
      99    William Harrison        Beaverton  OR       42    14 M 40-49      1:58:21   19:49/M
     100    Meghan MacPherson       Portland  OR        48     7 F 40-49      1:58:22   19:50/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Cindy Pinckard          Wilsonville  OR     46     8 F 40-49      1:58:22   19:50/M
     DNF    jared cramer            spokane  WA         28       M 20-29                      
     DNF    Janet Deaustria         Tualatin  OR        46       F 40-49                      
     DNF    Sherri Falkner          Vancouver  WA       42       F 40-49                      
     DNF    Shana Hildreth          Tualatin  OR        37       F 30-39                      
     DNF    Amber Holland           Portland  OR        28       F 20-29                      
     DNF    Alison Hopkins          Salem  OR           42       F 40-49                      
     DNF    Ken Lynn                Eugene  OR          42       M 40-49                      
     DNF    Tony Nelson             Pendleton  OR       32       M 30-39                      
     DNF    Lisa Nye                Bend  OR            39       F 30-39                      
     DNF    Tonya Stevens           Portland  OR        36       F 30-39                      
     DNF    Laura Thayer            Goldendale  WA      38       F 30-39                      
     DNF    Autumn VanEsso          Portland  OR        34       F 30-39                      



 

Duathlon

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Sheppard           Portland  OR        42     1 M 40-49      2:22:26    7:07/M
       2    Brody Anderson          Tualatin  OR        37     1 M 30-39      2:24:08    7:12/M
       3    Tim Smith               Portland  OR        43     2 M 40-49      2:27:02    7:21/M
       4    Blair Bronson           Creswell  OR        19     1 M  0-19      2:37:44    7:53/M
       5    daniel staton           Spokane  WA         26     1 M 20-29      2:38:21    7:55/M
       6    Darrell Beck            vancouver  WA       39     2 M 30-39      2:42:08    8:06/M
       7    Andy Edick              Portland  OR        20     2 M 20-29      2:44:27    8:13/M
       8    Justin Barnhart         Portland  OR        27     3 M 20-29      2:45:15    8:16/M
       9    Shari Shanks            Portland  OR        40     1 F 40-49      2:53:02    8:39/M
      10    Jeff Odom               Monore  WA          45     3 M 40-49      2:55:32    8:47/M
      11    Jeff Barlow             Lake Stevens  WA    43     4 M 40-49      2:58:15    8:55/M
      12    mike ford               portland  OR        40     5 M 40-49      2:59:07    8:57/M
      13    Mark Tipperreiter       Portland  OR        30     3 M 30-39      2:59:50    9:00/M
      14    Paul Sawicki            Corvallis  OR       38     4 M 30-39      3:06:47    9:20/M
      15    Sandra Uesugi           Corvallis  OR       34     1 F 30-39      3:07:16    9:22/M
      16    Todd McCarthy           Portland  OR        44     6 M 40-49      3:08:01    9:24/M
      17    Robert Jackson          Lake Oswego  OR     32     5 M 30-39      3:08:13    9:25/M
      18    Ken Bronson             Creswell  OR        52     1 M 50-59      3:15:28    9:46/M
      19    Tom Ricciardi           Portland  OR        44     7 M 40-49      3:19:54   10:00/M
      20    Rodney Schoene          Vancouver  WA       32     6 M 30-39      3:25:55   10:18/M
      21    Daylen Cossey           North Bend  OR      16     2 M  0-19      3:27:06   10:21/M
      22    Hunter Hensler          North Bend  OR      16     3 M  0-19      3:30:38   10:32/M
      23    Jesica Hudle                                24     1 F 20-29      3:39:47   10:59/M
      24    Brian Hansen            Milwaukie  OR       47     8 M 40-49      3:39:52   11:00/M
      25    Laura Coughlin          Beaverton  OR       38     2 F 30-39      3:39:53   11:00/M
      26    Daigo Katagiri          Mill Creek  WA      30     7 M 30-39      3:42:40   11:08/M
      27    raul marzan             beaverton  OR       40     9 M 40-49      3:45:54   11:18/M
      28    Adam Marshall           Spokane Valley  WA  27     4 M 20-29      3:47:12   11:22/M
      29    Devan Jaecker           Portland  OR        26     5 M 20-29      3:53:35   11:41/M
      30    David Cossey            North Bend  OR      39     8 M 30-39      3:57:14   11:52/M
      31    Jeff Carver                                 23     6 M 20-29      4:04:21   12:13/M
      32    Michael Turnbull        vancouver  WA       51     2 M 50-59      4:12:46   12:38/M
      33    Matt Bradley            Vancouver  WA       27     7 M 20-29      4:16:46   12:50/M
      34    John Lee                Yamhill  OR         31     9 M 30-39      4:16:49   12:50/M
      35    Michelle Olsen                              35     3 F 30-39      4:19:09   12:57/M
      36    Gina Bacon              Camas  WA           39     4 F 30-39      4:32:42   13:38/M
      37    John Bethume            Federal way  WA     42    10 M 40-49      4:40:52   14:03/M
      38    Ali Gehring             Salem  OR           29     2 F 20-29      4:43:16   14:10/M
      39    jaime rodriguez         keizer  OK          34    10 M 30-39      4:43:39   14:11/M
      40    Jim Minor               Beaverton  OR       34    11 M 30-39      4:46:41   14:20/M
      41    Richard Edgren          Vancouver  WA       38    12 M 30-39      4:46:53   14:21/M
      42    Scott Bennett           Seattle  WA         38    13 M 30-39      4:53:52   14:42/M
      43    bill schumacher         portland  OR        38    14 M 30-39      4:57:06   14:51/M
      44    Mitch Pettengill        Portland  OR        36    15 M 30-39      5:02:12   15:07/M
      45    Katie Minor             stayton  OR         31     5 F 30-39      5:19:19   15:58/M
      46    Mark Brandsey           Vancouver  WA       31    16 M 30-39      5:19:22   15:58/M
      47    Robert Donnan           Portland  OR        36    17 M 30-39      5:25:55   16:18/M
      48    Michel Pettengill       Arlington  WA       17     4 M  0-19      5:25:55   16:18/M
     DNF    Marcus Benton           eugene  OR          23       M 20-29                      
     DNF    Ivan Bratchuk           Vancouver  WA       29       M 20-29                      
     DNF    Troy Bucy               Beaverton  OR       45       M 40-49                      
     DNF    Will Cortez             Portland  OR        29       M 20-29                      
     DNF    Daniel Harris           Spokane Valley  WA  25       M 20-29                      
     DNF    John Holland            Donald  OR          30       M 30-39                      
     DNF    Seth Johnson            Sherwood  OR        29       M 20-29                      
     DNF    Roxanna Sprick          Portland  OR        26       F 20-29                      



 

Team - Men

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Troy Wallin             beaverton  OR       37     1 M  0-99      2:40:27    8:01/M



 

Team Mixed

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ursala Sandau           Beaverton  OR        0     1 M  0-99      2:31:12    7:34/M
       2    West Livaudais          Portland  OR        29     2 M  0-99      2:47:50    8:24/M
       3    Randy Benthin           Portland  OR        34     3 M  0-99      3:06:58    9:21/M
       4    Erik Grotbeck           Beaverton  OR       37     4 M  0-99      4:06:11   12:19/M



 

Duathlon Single Spd

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    David Diviney           Portland  OR        39     1 M  0-99      2:20:19    7:01/M
       2    Joe Partridge           Portland  OR        37     2 M  0-99      2:37:38    7:53/M
       3    Barry Lueck             Aloha  OR           47     3 M  0-99      3:20:55   10:03/M
       4    Emily Thibodeau         Eugene  OR          26     1 F  0-99      3:39:28   10:58/M
       5    Russell Gober           Forest Grove  OR    41     4 M  0-99      4:03:47   12:11/M



 

Duathlon Cross

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jason Bosch             Eugene  OR          34     1 M  0-99      2:38:06    7:54/M


Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com