Deschutes River 1/2 Marathon and 2.020 Walk/Run

Overall Finish List

January 01, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.
2.020 Mile Walk/Run

Half Marathon

                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
      1    Brandon Brasher                   PRINEVILLE  OR        862    43   M       1:Open                           1:22:35      6:18/M
      2    Kevin Paulk                       Portland  OR          878    59   M       2:Open                  7:56     1:30:31      6:55/M
      3    Audrey Ross                       METOLIUS  OR          927    36   F       1:Open                           1:31:43      7:00/M
      4    Micaela Chew                      Maupin  OR            924    38   F       2:Open                 16:44     1:48:27      8:17/M
      5    Benjamin Porter                   Beaverton  OR         935    33   M       3:Open                 26:39     1:49:14      8:20/M
      6    Rebecca Krenn                     San Luis Obispo  CA   870    37   F       3:Open                 23:49     1:55:32      8:49/M
      7    Edward Mantilla                   Bend  OR              894    30   M       1:30-34                37:00     1:59:35      9:08/M
      8    Kriss Lewis                                             930    50   F       1:50-54                28:38     2:00:21      9:11/M
      9    Cole Davis                        BEND  OR              866    34   M       2:30-34                38:13     2:00:48      9:13/M
     10    Jake Cothren                      Hillsboro  OR         864    32   M       3:30-34                38:33     2:01:08      9:15/M
     11    Tamara Merriam                    Battle Ground  WA     876    59   F       1:55-59                31:27     2:03:10      9:24/M
     12    Tommy Parrish                     VANCOUVER  WA         877    50   M       1:50-54                44:35     2:07:10      9:42/M
     13    Nancy Patel                       Seattle  WA           936    41   F       1:40-44                36:11     2:07:54      9:46/M
     14    Randy Thomley                     Winfield  AL          884    55   M       1:55-59                47:10     2:09:45      9:54/M
     15    Amy Rose                          Portland  OR          879    47   F       1:45-49                40:49     2:12:32     10:07/M
     16    Catherine Cuda                                          903    27   F       1:25-29                47:31     2:19:14     10:38/M
     17    Bryan Shull                       Vancouver  WA         932    50   M       2:50-54              1:00:20     2:22:55     10:55/M
     18    Edward LaLonde                    Vancouver  WA         921    67   M       1:65-69              1:00:20     2:22:55     10:55/M
     19    Debbie LehnerWarner               Vancouver  WA         931    50   F       2:50-54              1:01:50     2:33:33     11:43/M
     20    Dennis Shoup                      Des Moines  WA        882    31   M       4:30-34              1:11:50     2:34:25     11:47/M
     21    ANA LACY                          THE DALLES  OR        871    37   F       1:35-39              1:04:13     2:35:56     11:54/M
     22    CINDY HOLMES                      DAYTON  OR            922    49   F       2:45-49              1:05:48     2:37:31     12:01/M
     23    Sherrie Lockwood                  Madras  OR            895    48   F       3:45-49              1:11:58     2:43:41     12:30/M
     24    Moni Cothren                      Hillsboro  OR         865    35   F       2:35-39              1:12:42     2:44:25     12:33/M
     25    Nicole Coover                     Bend  OR              863    32   F       1:30-34              1:13:38     2:45:21     12:37/M
     26    David Holmes                      Dayton  OR            923    53   M       3:50-54              1:24:19     2:46:54     12:44/M
     27    Erik Bond                         Beaverton  OR         801    40   M       1:40-44              1:25:37     2:48:12     12:50/M
     28    Rebecca Hilderbrand               Wasco  OR             868    30   F       2:30-34              1:37:53     3:09:36     14:28/M
     29    Josie Hittle                      Canyon City  OR       925    39   F       3:35-39              1:42:39     3:14:22     14:50/M
     30    KaLyn Franchini                   Stayton  OR           926    26   F       2:25-29              1:43:42     3:15:25     14:55/M



 
Top

2.020 Mile Walk/Run

                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
      1    Walter Pohlenz                    Oregon City  OR       938    46   M       1:Open                             19:28      9:38/M
      2    Josie Scott                       Milwaukie  OR         800    39   F       1:Open                             19:28      9:38/M
      3    Harlan Brock                      Beaverton  OR         928    49   M       2:Open                  1:03       20:31     10:09/M
      4    Louisa Babcock                    Salem  OR             929    40   F       2:Open                  1:03       20:31     10:09/M
      5    Chris Winson                      Portland  OR          890    34   M       3:Open                  1:10       20:38     10:13/M
      6    Addy Bond                                               886    10   F       3:Open                  1:10       20:38     10:13/M
      7    Luke Smith                                              889     7   M       1: 0-19                 1:40       21:08     10:28/M
      8    Brynn Smith                       Maupin  OR            888    36   F       1:35-39                 1:40       21:08     10:28/M
      9    Micky Simone                      San Luis Obispo  CA   934    36   M       1:35-39                 9:02       28:30     14:07/M
     10    Nikki Simone                      San Luis Obispo  CA   933    14   F       1: 0-19                 9:02       28:30     14:07/M
     11    Angie Bond                        Beaverton  OR         881    40   F       1:MASTERS              14:57       34:25     17:02/M
     12    Jenny Silver                      Tigard  OR            937    48   F       1:45-49                14:57       34:25     17:02/M
     13    Tia Lawler                                              891    41   F       1:40-44                19:03       38:31     19:04/M
     14    Ene Sokk                          Hillsboro  OR         874    50   F       1:50-54                26:44       46:12     22:52/M