White River Snowshoe 8K and 4K

Overall Finish List

January 19, 2014


Event Presented by X-Dog Events

8K Snowshoe (5.04 Miles)

    Place    Name                    City               Bib No Age       Age Group         Time      Pace     Time Back
       1    Nick Scalfone                                 188   28       1 Overall         38:15    7:35/M             
       2    Kevin Cooper            Beaverton  OR         206   42       2 Overall         40:34    8:03/M        02:19
       3    Mike Blackmore          Eugene  OR             11   52       3 Overall         40:50    8:06/M        02:35
       4    Gregory Shumavon        Lake Oswego  OR       151   39   1/10   M 35-39        41:23    8:13/M        03:08
       5    Alex DeCino             Portland  OR           42   25   1/11   M 25-29        41:24    8:13/M        03:09
       6    Scott Wolfe             Bend  OR              184   40       1 Top Mas         42:08    8:22/M        03:53
       7    Ben Volk                Pasco  WA             177   48   1/3    M 45-49        43:40    8:40/M        05:25
       8    Frank Mungeam           Lake Oswego  OR       205   52   1/3    M 50-54        44:11    8:46/M        05:56
       9    Mike Cobb               Portland  OR           31   43   1/16   M 40-44        45:12    8:58/M        06:57
      10    MYRA KLETTKE            LAKE OSWEGO  OR       204   53       1 Overall         45:59    9:07/M             
      11    Erik Soreng             Portland  OR          159   36   2/10   M 35-39        46:19    9:11/M        08:04
      12    Jonathan Spears         Vancouver  WA         160   37   3/10   M 35-39        47:48    9:29/M        09:33
      13    Stefan Furst            Vancouver  WA          62   56   1/6    M 55-59        48:33    9:38/M        10:18
      14    dave peterson           Eugene  OR            135   48   2/3    M 45-49        48:34    9:38/M        10:19
      15    Chuck Ryan              Lake Oswego  OR       210   59   2/6    M 55-59        49:20    9:47/M        11:05
      16    Anthony Donahue                               199   36   4/10   M 35-39        50:27   10:01/M        12:12
      17    Jane Cleavenger         Bend  OR              201   55       2 Overall         52:10   10:21/M        06:11
      18    Neil Miller             EUgene  OR            116   29   2/11   M 25-29        52:12   10:21/M        13:57
      19    Harlan Brock            West Linn  OR          19   43   2/16   M 40-44        52:14   10:22/M        13:59
      20    Rodney Schoene          Vancouver  WA         145   38   5/10   M 35-39        52:49   10:29/M        14:34
      21    Trevin Sundbaum         Beaverton  OR         168   25   3/11   M 25-29        53:01   10:31/M        14:46
      22    Ryan Porter             Portland  OR          203   27   4/11   M 25-29        53:06   10:32/M        14:51
      23    George Otanic           Portland  OR          127   42   3/16   M 40-44        53:32   10:37/M        15:17
      24    Michael Street          Portland  OR          166   28   5/11   M 25-29        53:35   10:38/M        15:20
      25    Miranda Nelson          Oregon City  OR       123   16       3 Overall         53:51   10:41/M        07:52
      26    Christopher Rivard      Portland  OR          142   40   4/16   M 40-44        53:55   10:42/M        15:40
      27    Erin Devlin             Molalla  OR            46   28   1/8    F 25-29        54:11   10:45/M        08:12
      28    Joy Fabos               Lake Oswego  OR        54   41       1 Top Mas         54:12   10:45/M        08:13
      29    Chris Nelson            Oregon City  OR       122   43   5/16   M 40-44        54:37   10:50/M        16:22
      30    Linda Gaudette          Bend  OR               69   50   1/3    F 50-54        54:40   10:51/M        08:41
      31    Steven Strauss          Portland  OR          165   57   3/6    M 55-59        54:41   10:51/M        16:26
      32    Tyler Peebles           Portland  OR          131   34   1/12   M 30-34        54:42   10:51/M        16:27
      33    Justin Sunnarborg       Tigard  OR            169   28   6/11   M 25-29        54:49   10:53/M        16:34
      34    David Gaudette          Bend  OR               68   56   4/6    M 55-59        56:03   11:07/M        17:48
      35    Siiri Berg              Bend  OR                9   36   1/8    F 35-39        56:24   11:11/M        10:25
      36    Kalvi Sokk              Hillsboro  OR         157   18   1/1    M  0-19        56:25   11:12/M        18:10
      37    Francis Iannacci        Seattle  OR            93   32   2/12   M 30-34        56:26   11:12/M        18:11
      38    Kevin Sundbaum          Beaverton  OR         167   25   7/11   M 25-29        56:37   11:14/M        18:22
      39    Damien Sinnott          Walla Walla  WA       153   42   6/16   M 40-44        58:10   11:32/M        19:55
      40    Laura Bocko             Portland  OR           12   28   2/8    F 25-29        58:59   11:42/M        13:00
      41    Robin Yakhour           Brush Prairie  WA     186   46   1/3    F 45-49        59:39   11:50/M        13:40
      42    Todd Petersen           Portland  OR          134   42   7/16   M 40-44      1:00:42   12:03/M        22:27
      43    Marcus Ekdahl           Durham  CA             53   33   3/12   M 30-34      1:02:12   12:20/M        23:57
      44    Shelby Spears           Vancouver  WA         161   31   1/9    F 30-34      1:02:23   12:23/M        16:24
      45    Kathleen Dugan          Eugene  OR             50   53   2/3    F 50-54      1:02:26   12:23/M        16:27
      46    John Cowan              Portland  OR           39   60   1/2    M 60-64      1:03:23   12:35/M        25:08
      47    Scott McGaw                                   191   27   8/11   M 25-29      1:03:28   12:36/M        25:13
      48    Nick Hughes             Portland  OR           91   34   4/12   M 30-34      1:03:31   12:36/M        25:16
      49    Erik Bond               Beaverton  OR          15   34   5/12   M 30-34      1:03:52   12:40/M        25:37
      50    Eric Johnson            Vancouver  WA          95   34   6/12   M 30-34      1:04:17   12:45/M        26:02
      51    Laura Kantor            Bend  OR               98   44   1/11   F 40-44      1:04:45   12:51/M        18:46
      52    David Rolniak           Russellville  AR      211   31   7/12   M 30-34      1:04:53   12:52/M        26:38
      53    Wayne Adams             Beaverton  OR           1   33   8/12   M 30-34      1:04:57   12:53/M        26:42
      54    Audrey Goldfarb         Portland  OR          212   32   2/9    F 30-34      1:05:09   12:56/M        19:10
      55    Tom Bergan              Seattle  WA            10   30   9/12   M 30-34      1:05:10   12:56/M        26:55
      56    Adam Uhler              BUCKLEY  WA           175   38   6/10   M 35-39      1:05:40   13:02/M        27:25
      57    Chris Cooper            Newberg  OR            36   38   7/10   M 35-39      1:05:41   13:02/M        27:26
      58    Billie Schubert         Graham  WA            146   25   9/11   M 25-29      1:06:02   13:06/M        27:47
      59    Joseph Shellhart        Hillsboro  OR         150   27  10/11   M 25-29      1:06:03   13:06/M        27:48
      60    Leslie Mansour          Seattle  WA           109   37   2/8    F 35-39      1:06:04   13:07/M        20:05
      61    Chrissy Marsaglia       Tanino  WA            110   34   3/9    F 30-34      1:06:05   13:07/M        20:06
      62    Michael Bender          Graham  WA              7   23   1/1    M 20-24      1:06:06   13:07/M        27:51
      63    Dave Anctil             Beaverton  OR           4   51   2/3    M 50-54      1:06:08   13:07/M        27:53
      64    Eric Hall               Portland  OR           81   44   8/16   M 40-44      1:06:15   13:09/M        28:00
      65    David Clardy            Milwaukie  OR          29   44   9/16   M 40-44      1:06:25   13:11/M        28:10
      66    William Hodgert         Portland  OR           87   44  10/16   M 40-44      1:06:34   13:12/M        28:19
      67    Emily Pringle           Damascus  OR          138   33   4/9    F 30-34      1:07:15   13:21/M        21:16
      68    Marne Pringle           Portland  OR          139   35   3/8    F 35-39      1:07:22   13:22/M        21:23
      69    Morgan Denny            portland  OR           44   32   5/9    F 30-34      1:07:38   13:25/M        21:39
      70    Walter Pohlenz          West Linn  OR         137   40  11/16   M 40-44      1:07:39   13:25/M        29:24
      71    Kim Hubbard             Beaverton  OR         207   35   4/8    F 35-39      1:08:38   13:37/M        22:39
      72    Erik Petersen           Portland  OR          133   31  10/12   M 30-34      1:09:13   13:44/M        30:58
      73    Michael Naylor          Long Beach  CA        121   65   1/1    M 65-69      1:09:31   13:48/M        31:16
      74    Rosey Sramek            Portland  OR          162   27   3/8    F 25-29      1:09:32   13:48/M        23:33
      75    Florence Chan           Portland  OR           25   27   4/8    F 25-29      1:09:38   13:49/M        23:39
      76    Joyce Dawson            Camas  WA              41   47   2/3    F 45-49      1:09:52   13:52/M        23:53
      77    Michael Chacon          Portland  OR          202   58   5/6    M 55-59      1:10:10   13:55/M        31:55
      78    Ami Roberts             Portland  OR          214   38   5/8    F 35-39      1:10:12   13:56/M        24:13
      79    Justin Hendrickson      Beaverton  OR         192   52   3/3    M 50-54      1:10:14   13:56/M        31:59
      80    Patricia Echeverria     forest grove  OR       52   28   5/8    F 25-29      1:10:19   13:57/M        24:20
      81    Laura Gaffney           Portland  OR           63   34   6/9    F 30-34      1:11:38   14:13/M        25:39
      82    Jill Duncan             Bend  OR               51   56   1/2    F 55-59      1:12:51   14:27/M        26:52
      83    darla samuelson         tigard  OR            209   51   3/3    F 50-54      1:12:58   14:29/M        26:59
      84    Susan Witcraft          Lake Oswego  OR       182   57   2/2    F 55-59      1:13:10   14:31/M        27:11
      85    stephen kennedy         white salmon  WA      102   36   8/10   M 35-39      1:13:14   14:32/M        34:59
      86    Kaitlyn Devlin          Portland  OR           47   26   6/8    F 25-29      1:14:40   14:49/M        28:41
      87    audrianna patterson     oregon city  OR       129   22   1/2    F 20-24      1:14:44   14:50/M        28:45
      88    Sookhee Lee             Portland  OR          104   33   7/9    F 30-34      1:15:28   14:58/M        29:29
      89    Brian Kelly             Portland  OR           99   39   9/10   M 35-39      1:17:37   15:24/M        39:22
      90    Jeff Barsness           Camas  WA               6   46   3/3    M 45-49      1:19:18   15:44/M        41:03
      91    Jim Crowell             Lafayette  OR          40   40  12/16   M 40-44      1:20:10   15:54/M        41:55
      92    Matthew Ferrier         Vancouver  WA          56   41  13/16   M 40-44      1:20:37   16:00/M        42:22
      93    Jenny Wang              Lake Oswego  OR       179   40   2/11   F 40-44      1:21:12   16:07/M        35:13
      94    Kevin Ahn               Hillsboro  OR           2   38  10/10   M 35-39      1:21:14   16:07/M        42:59
      95    Jodi Brinkman           kelso  WA              18   39   6/8    F 35-39      1:25:10   16:54/M        39:11
      96    Merk LePleant           Milwaukie  OR         218   55   6/6    M 55-59      1:25:23   16:56/M        47:08
      97    Bradley Jones           Estacada  OR           96   42  14/16   M 40-44      1:26:01   17:04/M        47:46
      98    Michele Jones           Estacada  OR           97   39   7/8    F 35-39      1:26:02   17:04/M        40:03
      99    Maureen Razcko          Portland  OR          217   40   3/11   F 40-44      1:26:15   17:07/M        40:16
     100    Rod Quinn               Vancouver  WA         140   43  15/16   M 40-44      1:26:17   17:07/M        48:02

    Place    Name                    City               Bib No Age       Age Group         Time      Pace     Time Back
     101    Jennifer White          Molalla  OR           181   39   8/8    F 35-39      1:27:17   17:19/M        41:18
     102    Kayla Pearce            Lake Oswego  OR       130   22   2/2    F 20-24      1:27:47   17:25/M        41:48
     103    Tina Mendel             Oregon City  OR       113   43   4/11   F 40-44      1:27:51   17:26/M        41:52
     104    shanda button           gresham  OR            22   41   5/11   F 40-44      1:28:15   17:31/M        42:16
     105    Graham Moon             Lake Oswego  OR       117   31  11/12   M 30-34      1:28:16   17:31/M        50:01
     106    Ron Andersen            Portland  OR            5   60   2/2    M 60-64      1:28:20   17:32/M        50:05
     107    Jessica Halberg         Warren  OR             80   41   6/11   F 40-44      1:28:35   17:35/M        42:36
     108    Cindi Morrow            Vancouver  WA         119   44   7/11   F 40-44      1:29:22   17:44/M        43:23
     109    Stephanie Sargeant                            193   45   3/3    F 45-49      1:29:23   17:44/M        43:24
     110    Shannon Medcraft        Battle Ground  WA     112   41   8/11   F 40-44      1:33:08   18:29/M        47:09
     111    Susan Stockard                                198   43   9/11   F 40-44      1:33:09   18:29/M        47:10
     112    Allie McGaw                                   190   29   7/8    F 25-29      1:33:11   18:29/M        47:12
     113    nicole chaffin          stevenson  WA          24   42  10/11   F 40-44      1:33:12   18:30/M        47:13
     114    Amber Corsen            Vancouver  WA         216   30   8/9    F 30-34      1:33:29   18:33/M        47:30
     115    Scott Collard           Forest grove  OR       33   43  16/16   M 40-44      1:36:31   19:09/M        58:16
     116    Jenifer Trupp           Camas  WA             173   40  11/11   F 40-44      1:38:50   19:37/M        52:51
     117    Michele Kelly           Dublin                100   29   8/8    F 25-29      1:40:19   19:54/M        54:20
     118    Sean Somers             Dublin                158   30  12/12   M 30-34      1:40:20   19:54/M      1:02:05
     119    Stacie Garrison         Carson  WA             67   34   9/9    F 30-34      1:43:40   20:34/M        57:41
     120    Johnson Lee             Vancouver  WA         797   27  11/11   M 25-29      1:59:21   23:41/M      1:21:06



 

4K Snowshoe (2.49)

    Place    Name                    City               Bib No Age       Age Group         Time      Pace     Time Back
       1    Justin Miller           LAKE OSWEGO  OR       115   16       1 Overall         19:53    7:59/M             
       2    Eric Dolezal            Vancouver  WA         500   50       2 Overall         20:35    8:16/M        00:42
       3    Sarrah Hadiji           Annandale  VA          79   24       1 Overall         26:07   10:29/M             
       4    Andrew Grupa            Pendleton  OR         463   32       3 Overall         26:09   10:30/M        06:16
       5    Paul Furst              Vancouver  WA         458   15   1/1    M  0-19        26:36   10:41/M        06:43
       6    Bryce Jenks             Portland  OR           94   29   1/5    M 25-29        26:56   10:49/M        07:03
       7    Robert Moore            Portland  OR          118   31   1/8    M 30-34        29:08   11:42/M        09:15
       8    Brian Hansen            Portland  OR          213   52       1 Masters         29:53   12:00/M        10:00
       9    Douglas Cleavenger      Bend  OR              449   65   1/1    M 65-69        30:38   12:18/M        10:45
      10    Deanna Foster           Portland  OR           60   51       2 Overall         31:56   12:49/M        05:49
      11    Amy Grupa               pendleton  OR         462   31       3 Overall         32:10   12:55/M        06:03
      12    Matt Coleman            Portland  OR          450   34   2/8    M 30-34        33:14   13:21/M        13:21
      13    Ellen Gilmer                                  493   25   1/9    F 25-29        33:18   13:22/M        07:11
      14    Cece Hall               Portland  OR          775   16   1/5    F  0-19        33:26   13:26/M        07:19
      15    Andrea Hansen-Miller    Eugene  OR             82   28   2/9    F 25-29        35:32   14:16/M        09:25
      16    David Haglund           hood River  OR        464   53   1/1    M 50-54        35:43   14:21/M        15:50
      17    Molly Byrne             santa clara  CA       448   38   1/4    F 35-39        36:08   14:31/M        10:01
      18    James Siri              portland  OR          566   60   1/1    M 60-64        36:51   14:48/M        16:58
      19    Kelsi Bender            Sandy  OR             445   26   3/9    F 25-29        36:52   14:48/M        10:45
      20    Lynsey Bender           gresham  OR           446   22   1/3    F 20-24        36:53   14:49/M        10:46
      21    Jennifer Cox            Portland  OR          451   32   1/11   F 30-34        36:54   14:49/M        10:47
      22    Jill Gregg              Pendleton  OR         460   30   2/11   F 30-34        37:06   14:54/M        10:59
      23    Patrick Gregg           Pendleton  OR         461   29   2/5    M 25-29        37:07   14:54/M        17:14
      24    Amber Miller            Lake Oswego  OR       114   13   2/5    F  0-19        37:45   15:10/M        11:38
      25    Nicholas Hill           Portland  OR          468   31   3/8    M 30-34        37:47   15:10/M        17:54
      26    Mariko Fisher           Forest Grove  OR      496   29   4/9    F 25-29        38:08   15:19/M        12:01
      27    Annalise DuSell         Pendleton  OR         452   30   3/11   F 30-34        38:17   15:22/M        12:10
      28    Alexandra Bemis         Beaverton  OR         444   22   2/3    F 20-24        39:03   15:41/M        12:56
      29    Sulma Escalona Flores   Portland  OR          455   33   4/11   F 30-34        39:13   15:45/M        13:06
      30    Nara Rosen                                    499   46       1 Masters         39:45   15:58/M        13:38
      31    Kriss Lewis             Gresham  OR           106   47   1/3    F 45-49        40:11   16:08/M        14:04
      32    Jen Kelley              Coburg  OR            472   25   5/9    F 25-29        41:09   16:32/M        15:02
      33    John Zbylut             Portland  OR          492   30   4/8    M 30-34        41:10   16:32/M        21:17
      34    Nathan Fisher           Aloha  OR             200   24   1/1    M 20-24        41:27   16:39/M        21:34
      35    Brad Donahoe            Dundee  OR             48   48   1/2    M 45-49        41:40   16:44/M        21:47
      36    Joshua Norman           Sublimity  OR         482   25   3/5    M 25-29        41:48   16:47/M        21:55
      37    Dominick Noval          Portland  OR          126   34   5/8    M 30-34        41:57   16:51/M        22:04
      38    Evan Kuth               Brush Prairie  WA     476   27   4/5    M 25-29        43:11   17:21/M        23:18
      39    Eric Kluth              Brush Prairie  WA     474   29   5/5    M 25-29        43:12   17:21/M        23:19
      40    Sheila Donahoe          Dundee  OR             49   48   2/3    F 45-49        44:32   17:53/M        18:25
      41    Jessica Mosier          Monroe  OR            478   31   5/11   F 30-34        44:33   17:53/M        18:26
      42    Vesua Aper              Portland  OR          799   35   2/4    F 35-39        45:50   18:24/M        19:43
      43    Caryl Hosler            Sisters  OR            90   53   1/2    F 50-54        46:06   18:31/M        19:59
      44    RD Mosier               Monroe  OR            479   32   6/8    M 30-34        46:08   18:32/M        26:15
      45    Jule Collura            Portland  OR          798   40   1/6    F 40-44        47:43   19:10/M        21:36
      46    Heather Redfield        Milwaukie  OR         488   37   3/4    F 35-39        49:10   19:45/M        23:03
      47    Carl Boelter            Milwaukie  OR         447   47   2/2    M 45-49        49:11   19:45/M        29:18
      48    Jennifer Olsen          Eugene  OR            485   42   2/6    F 40-44        49:21   19:49/M        23:14
      49    Jim Chea                Beaverton  OR          27   33   7/8    M 30-34        49:41   19:57/M        29:48
      50    Heather Hydzik          Tacoma  WA             92   30   6/11   F 30-34        50:03   20:06/M        23:56
      51    Melissa Norman          Portland  OR          483   30   7/11   F 30-34        50:04   20:06/M        23:57
      52    Amy Zbylut              Portland  OR          491   29   6/9    F 25-29        50:06   20:07/M        23:59
      53    Jacob Norman            Portland  OR          481   30   8/8    M 30-34        50:07   20:08/M        30:14
      54    Martina Joearr          Hillsboro  OR         497   16   3/5    F  0-19        50:08   20:08/M        24:01
      55    Janelle Miser           Portland  OR          477   30   8/11   F 30-34        50:11   20:09/M        24:04
      56    Lauren Elbert           oregon city  OR       453   23   3/3    F 20-24        50:12   20:10/M        24:05
      57    Tara Packer             Portland  OR          486   31   9/11   F 30-34        50:14   20:10/M        24:07
      58    Holly Bentley           Portland  OR            8   34  10/11   F 30-34        50:16   20:11/M        24:09
      59    Linda Pearce            Lake Oswego  OR       208   56   1/2    F 55-59        50:18   20:12/M        24:11
      60    Christine Adair         Troutdale  OR         440   41   3/6    F 40-44        50:21   20:13/M        24:14
      61    Lance Adair             Troutdale  OR         441   44   1/3    M 40-44        50:23   20:14/M        30:30
      62    Tricia Barry            Portland  OR          442   34  11/11   F 30-34        52:02   20:54/M        25:55
      63    lacy corlis             Hood River  OR         37   29   7/9    F 25-29        52:08   20:56/M        26:01
      64    Brittney Beck           Vancouver  WA         794   27   8/9    F 25-29        53:03   21:18/M        26:56
      65    Lindsay Engel           Camas  WA             454   27   9/9    F 25-29        53:04   21:19/M        26:57
      66    Jenae Gomes             Longview  WA           74   42   4/6    F 40-44        53:07   21:20/M        27:00
      67    Jason Gomes             Longview  WA           73   42   2/3    M 40-44        53:08   21:20/M        33:15
      68    Ene Sokk                Hillsboro  OR         498   53   2/2    F 50-54        54:38   21:56/M        28:31
      69    Helene Furst            Vancouver  WA         457   13   4/5    F  0-19      1:02:24   25:04/M        36:17
      70    Ursula Furst-Holzhuber  Vancouver  WA         459   45   3/3    F 45-49      1:02:25   25:04/M        36:18
      71    Randy Johnson           Eagle Creek  OR       471   41   3/3    M 40-44      1:03:07   25:21/M        43:14
      72    Danna Nelson            Gresham  OR           480   41   5/6    F 40-44      1:03:08   25:21/M        37:01
      73    Jody Phipps             Puyallup  WA          487   40   6/6    F 40-44      1:03:35   25:32/M        37:28
      74    Phil Gibbs              BattleGround  OR      495   38   1/1    M 35-39      1:03:38   25:33/M        43:45
      75    Laurene O'Hogan         Sherwood  OR          484   55   2/2    F 55-59      1:20:27   32:19/M        54:20
      76    Nathalie Huguet         Sherwood  OR          469   39   4/4    F 35-39      1:20:29   32:19/M        54:22
      77    Tessa Rivard            Portland  OR          490    6   5/5    F  0-19      1:22:45   33:14/M        56:38